24 września 2015

Nordic Walking – najszybciej rozprzestrzeniająca się aktywność ruchowa na świecie

 

 

   Nordic Walking zyskuje coraz większe zainteresowanie również wśród Polaków, a to dzięki prostej do opanowania technice oraz efektom zdrowotnym jakie przynosi uprawianie tej aktywności.

  Już jeden trening wystarczy by w pełni opanować technikę „Aktywnego Marszu” i móc we własnym gronie uprawiać „marsz ku zdrowiu”. Jest dyscypliną nie wymagającą specjalnych umiejętności ani sprzętu. Wystarczy wygodny ubiór i para kijków by zacząć przygodę z Nordic Walking.

  Żadna aktywność ruchowa nie daje nam tyle co Aktywny Marsz. Bez zwiększania odczuwalnego wysiłku Nordic Walking łączy w sobie cechy idealnej aktywności ruchowej dla wszystkich bez względu na wiek, masę ciała i poziom sprawności fizycznej. Jest uprawiany na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą.
Zarówno sportowiec jak i osoba zaczynająca dopiero co ćwiczyć znajdą w tej dyscyplinie optymalne rozwiązanie by osiągnąć wytyczone cele.możemy w sposób efektywny poprawić swoją kondycję, pozbyć się zbędnych kilogramów i nie obciążać przy tym stawów i kręgosłupa!

 Dzięki użyciu kijów aktywujemy 90% mięśni naszego ciała zwiększając tym samym wydatek energetyczny. Kije pozwalają na utrzymanie środka ciężkości ciała w optymalnym położeniu podczas chodu, co odgrywa istotną rolę w zapobieganiu wielu dysfunkcjom narządu ruchu oraz ułatwia rehabilitację ruchową.

      Ponadto badania wykazały, że ruchomość górnego odcinka kręgosłupa oraz napięcia w okolicy barków zostały złagodzone dzięki uprawianiu Nordic Walking.
Poprzez użycie kijów zyskujemy dodatkowy napęd, ale również stabilną, prawidłową postawę i pewność marszu na trudnych i śliskich nawierzchniach.

  Jak każda aktywność, również Aktywny Marsz aby przynosił efekty, musi być poparty prawidłową techniką. Istotną rolę odgrywa także odpowiednio dobrany sprzęt, dlatego dobrze jest pierwsze kroki stawiać pod okiem instruktorów Nordic Walking. Prowadzący zajęcia podpowiedzą jakie kije są najodpowiedniejsze oraz nauczą prawidłowej techniki chodu nordic walking.

Małgorzata Goły i Tomasz Adamczyk